Přeskočit na hlavní obsah

5/6 Z MAĎARSKA PO VÝCHODNÍ STRANĚ NEZIDERSKÉHO JEZERA: Répcelak - Kapuár - Podersdorf amSee - Neusiedl am See

Pátý den patřil přesunu z Maďarska kolem lánů slunečnic do Rakouska. Nejdříve jsme se ale ještě rozloučili v Kapuváru s Maďarskem návštěvou termálů a nesměla také chybět ochutnávka guláše. V Rakousku jsme přes vesnice a vínová pole přijeli k Neziderskému jezeru, které jsme objeli po východní straně přes Podersdorf am See a Neusiedl am See.
6 denního putování po Maďarsku, Rakousku a Slovensku

5/6 Z MAĎARSKA PO VÝCHODNÍ STRANĚ NEZIDERSKÉHO JEZERA: RÉPCELAK . KAPUÁR - PODERSDORF AM SEE - NEUSIEDL AM SEE

Ráno vyrážíme až před sedmou hodinou a po klidných silnicích podél polí se slunečnicemi, obilím, ale i prosa a bobu.
V Kapuváru jsme něco po osmé hodině a nejdříve zajíždíme do centra města
Dnes je nejteplejší den naší cesty, na nebi ani mráček a tak další v programu je návštěva termálních lázní Flóra Termálfürdő v Kapuváru, kde dorážíme v devět hodin.
V areálu lázní jsou tři vnitřní bazény, ty jsou ale za příplatek, což nevyužíváme. Stačí nám venkovní prostor, kde se nachází termální bazény 36-38°C, plavecký bazén 26°C, bazén pro děti a skluzavka.
Vstupné je tu oproti ostatním lázním nízké - 1200 HUF (cca 110 Kč)

Méně známé lázně, ale s kvalitní vodou jsou vhodné na na chronická, zánětlivá onemocnění páteře a meziobratlových plotének, kloubů, na regeneraci po úrazech, podstatné snížení bolesti a také pro léčbu degenerativních artritických lézí a chronické bronchitidy a plicního astmatu (léčených inhalačně).
Po třech hodinách v termálních lázní zajíždíme na oběd do restaurace Garta Vendéglő, kde se vaří tradiční maďarská kuchyň. Jídelní lístek je kromě maďarštiny jak je zvykem také v němčině.
Jsme v Maďarsku a tak chceme ochutnat klasický maďarský guláš. Vybíráme si "kotlíkový guláš" (Bográcsgulyás), což je spíše taková polévka s hovězím masem, noky a brambory. Porce je to velká a vejde se do talířku nadvakrát. Polívka v kotlíku mezitím nevychladne, protože uhlíky pod kotlíkem ještě doutnají. Co nás ale v takové restauraci překvapí je, že nemají točené pivo, ale jen láhvové, což je spíše zvykem v menších obcích.


Gulyás ač má blízko k polévce, může být i hlavním jídlem, a v maďarštině není výrazného rozdílu mezi gulyás (guláš) a gulyásleves (gulášová polévka)

Příprava opravdového guláše je v Maďarsku považována za vrcholné umění, ve kterém se často pořádají soutěže (viz první den). Gulášů je mnoho druhů a ty se od sebe liší jak místně, tak i tím, co všechno se k nim použije. Nakonec je guláš nutné odlišit od jeho blízkého příbuzenstva, jako je perkelt (maďarsky pörkölt), tokáň nebo paprikáš. Více: http://cestovani.idnes.cz/...
Po obědě opouštíme Kapuvár a opět si všímáme zajímavých cedulek, které občas spatříme u některých měst. Jak jsem se dozvěděl později, jedná se o maďarské runové písmo (Rovas - staromaďarské písmo nebo maďarské runy), které sepíše zleva doprava.
Runy se dříve používaly daleko spíše jako posvátné písmo hodné k zaznamenání důležitých událostí nebo k magické ochraně lidí či věcí.

Dále míříme k nedalekým Maďarsko-rakouským hranicím. V jednu chvíli najíždíme na cyklostezku, která vypadá, že nás dovede až k hranicím, ale ta nakonec nemá dlouhého trvání (co mi to jen připomíná:))
Po 17 km od Kapuváru přijíždíme kolem půl čtvrté podél slunečnicových polí již do Rakouska. Stav silnic a cyklostezek se rapidně mění.
Za hranicemi vede naše cesta přes obec Pamhagen s pěkným kostelem, vínová pole a obec Apetlon již po cyklotrase B10, která vede kolem Neziderského jezera.
O kousek dál jsme již v Illmitz, která je nejníže položenou obcí v Rakousku (117 m.). Obec se nachází v nejvýchodnější rakouských spolkových zemích Burgenland, ale také v srdci Národního parku Neziderského jezera (Nationalpark Neusiedler See - Seewinkel), který je od roku 2001 vyhlášen světovým kultrním dědictvím (World Cultural Heritage).

V Illmitz se ale dlouho nezdržíme, načepujeme jen výbornou minerální vodu známou jako Arteserwasser, která se doporučuje při určitých potížích zažívacího a močového ústrojí.
Od Illmitzu už míříme podél vyprahlých jezírek k odpočinkovému místu a vyhlídce Hochstand Nationalpark.
Z vyhlídky si po chvíli všímáme, že se na nás žene déšť a tak spěcháme do nedalekého Podersdorfu am See.
V Podersdorf am See jsme za chvíli, naštěstí to vypadá že déšt se nám vyhne a tak zajíždíme ještě ke zdejšímu větrnému mlýnu, který se zde zachoval jako jediný z původních sedmi mlýnů.
Podersdorf am See je sice menší město (cca 2 141 obyvatel) ležící na východním břehu Neziderského jezera (Neusiedler See) ale hlavně v letních měsících je významným turistickým střediskem v kraji a počet návštěvníků tak počet místních převyšuje.
Je to také jediná větší aglomerace které leží přímo na břehu jezera (jediný cca dvoukilometrový úsek pobřeží bez rákosového porostu). Nachází se zde řada hotelů, 1,4 km dlouhá placená pláž rozdělená molem s hloubkou cca 1,5 metru, restaurací,...
Projíždíme pěší zónou k molu ke zdejší největší turistické atrakci - 12 metru vysokým majákem, který se používá spíš jako orientační bod a bouřkové varování pro vodní sporty provozované na jezeře.
Chvíli si na molu spočineme a nesmí také chybět fotka s majákem :)
Při odjezdu si všímáme mraku po bouřce, která se nám naštěstí vyhnula.
Další naše cesta vede na samý sever jezera do Neusiedl am See. Asfaltovou cyklostezku na chvíli vystřídala štěrková a před půl osmou jsme již přijeli do obce.
Samotné centrum obce se nachází kousek od naší cesty, ale my se vydáváme na opačnou stranu k cca 1,2 km vzdálené vodě. U pobřeží se nachází placená pláž a také několik restaurací, jedna z nich přímo na molu.
Od jezera se vydáváme dál od jezera hledat vhodné místo pro dnešní noc.
Oproti Maďarsku zde není tolik míst, kde by se dala načepovat voda, ale nakonec jedno u cyklostezky nacházíme a s ním také stojan s drobným nářadím na opravu kola.

Večer nacházíme pěkné místo na přespání u vinic a kousek od cyklostezky.
Pokud by jste se chtěli zdržet v oblasti déle, vyplatí se karta Neusiedler See. Každý, kdo přenocuje v období od 17. března do 29. října 2017 v jednom z více než 750 partnerských ubytování, získá kartu Neusiedler See Card zcela zdarma a může s ní využít 50 bezplatných služeb a mnoho slev.
O cyklostezce se dozvíte nejvíce na webu cyklistikakrnov.com

INFO
Vzdálenost: 97 km
Nastoupáno: 85 m.
Čas: 5:40 hodin / 13:43 hod.
Prům.rychlost: 16,5 km/hod.
FOTO
VIDEO

MAPA
- Strava.com
- Garmin Connect
- GPSies.com
- Cykloserver.cz


360° FOTO


FOTO











Více fotek zde...

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Když se snažíme dosáhnout svých sportovních cílů, chceme se cítit odměněni za své úsilí. Odznaky Garmin Connect přinášejí rychlý a snadný způsob, jak sledovat svůj pokrok, získávat body a uznání za své aktivity. Díky bodům můžete soutěžit se svými známými, stoupat v žebříčku a dosahovat vyšších úrovní. Čím více aktivit dokončíte, tím více bodů získáte.  Úrovně odznaků se pohybují od 1 do 10.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE, ODPOJUJE SE BLUETOOTH, HODINKY NEJDOU SPÁROVAT

Jedním z největších problému Garmin je, že doplácí na to, že každý výrobce telefonu, někdy i model má jiné nastavení. Např. některé nastavení automaticky uspávají Connect (a jiné aplikace) a tím pak vaše zařízení, např. hodinky nedostávají potřebné informace z telefonu.

WISLA (JEZERO CZERNIAŃSKIE) - BARANIA GORA 1220 m.

Druhý říjnový víkend už je studený, ráno je stupeň nad nulou, ale počasí slibuje slunečné počasí a tak se s Yvett a Pepou vydáváme na druhý nejvyšší vrchol Slezských Beskyd (Beskid Śląski) Barania Gora (1220 m.n.m.).