Přeskočit na hlavní obsah

1/4 MAĎARSKO: HRAD VISEGRÁD

První den našeho pobytu s přáteli v Maďarsku, patřil příjezdu do místa našeho ubytování, města Visegrád. Odpoledne jsme pak navštívili Visegrádskou pevnost. Obec se nachází naproti přes Dunaj městu Nagymaros a 35 km severně od Budapešti. 
STRÁNKY
1) Hrad Visegrád ⏬

1) HRAD VISEGRÁD
Po příjezdu do Visegrádu jsme se ubytovali v apartmánu hotelového komplexu Honti (info na mapách Google).

Po ubytování jsme nejdříve zamířili na oběd do restaurace Schachtel Étterem (info na mapách Google).

Na delší výlet po obědě nemáme dost času, ale přímo zde ve Visegrádu jsou zbytky opevnění, zdvihající se nad řekou Dunaj, ve které sídlili maďarští králové.

K hradu vede modrá turistická trasa, na které se nachází křížová cesta od sochaře - restaurátora Ernő Szakála.


Po čtvrté hodině přicházíme k hradu Visegrád, u které je také parkoviště s autobusovou zastávkou.
Za vstup do hradu platíme vstupné 1 700 Ft., což je pouhých 121 Kč.

Hrad Visegrád je jedním z nejvýznamnějších míst historie Maďarska i celé střední Evropy. Už za Římanů to byl významný bod (severní hranice impéria), a také zde sídlili uherští (maďarští) králové. A to až do ovládnutí dolních Uher Turky, kdy se po opakovaném dobývání v letech 1529 a 1544 hrad proměnil v ruiny.

V roce 1335 se město stalo místem legendárního setkání králů, kdy český král Jan Lucemburský, uherský král Karel I. Robert a polský král Kazimír III. Veliký uzavřeli protihabsburské spojenectví.
V roce 1991 na tuto událost navázalo založení skupiny Visegradské čtyřky.

Zlatý věk zažíval Visegrád v 15. století, kdy byl sídlem krále Matyáše. Kromě mohutného opevnění, měl kolem 350 místností a říkalo se, že se mu v Evropě žádný jiný hrad nevyrovná. Visegrád tak byl i hlavním městem i diplomatickým centrem celého Maďarska. (Foto z muzea uvnitř hradu).

Vnitřní expozice byli zrekonstruovány do dřívější podoby.

Při pohledu na mohutnost stavby lze jen těžko uvěřit, že byla kdysi celá takřka do posledního kamene zničená. Stopy po ní i po královském paláci se archeologům podařilo objevit až na počátku 20. století. Od roku 1934 se začal hrad postupně vykopávat a rekonstruovat.

Hlavním bodem zájmu je dnes Hradní vrch s pevností a palácem, ze kterého jsou výhledy na údolí řeky Dunaj i protější město Nagymaros.

Nejdříve sestupujeme pod hrad, k místu s nádherným výhledem na Dunaj a okolí.


Pokud se nám od Dunaje nezdál hrad tak rozlehlý, tak uvnitř jsme překvapeni a nadšeni tímto místem.




Také z hradu jsou pěkné výhledy do okolí.


Zpátky procházíme přes Šalamounovu věž (Dolní hrad). Tato šestihranná budova kdysi kontrolovala dopravu po řece a v současnosti je v ní muzeum.

Na večeři se stavujeme ještě do bistra Schatzi Sváb (info mapy Google).

FOTOGALERIE
- Fotky Google
- Zonerama
 ZDROJE / ODKAZY

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Když se snažíme dosáhnout svých sportovních cílů, chceme se cítit odměněni za své úsilí. Odznaky Garmin Connect přinášejí rychlý a snadný způsob, jak sledovat svůj pokrok, získávat body a uznání za své aktivity. Díky bodům můžete soutěžit se svými známými, stoupat v žebříčku a dosahovat vyšších úrovní. Čím více aktivit dokončíte, tím více bodů získáte.  Úrovně odznaků se pohybují od 1 do 10.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE, ODPOJUJE SE BLUETOOTH, HODINKY NEJDOU SPÁROVAT

Jedním z největších problému Garmin je, že doplácí na to, že každý výrobce telefonu, někdy i model má jiné nastavení. Např. některé nastavení automaticky uspávají Connect (a jiné aplikace) a tím pak vaše zařízení, např. hodinky nedostávají potřebné informace z telefonu.

ROZDÍLY MEZI: GARMIN FENIX 8 & EPIX 2 PRO & FENIX E. JAKÉ AMOLED HODINKY VYBRAT ?

⌚ Hlavní vlajkovou lodí Garmin je nyní Fenix 8 Amoled, který postupně více a více poráží verze s MIP ( transflektivním)  displejem. Fenix 8 Amoled, není nejlevnější, přesto si najde mnoho příznivců. Pro ty, kteří hledají jinou variantu s Amoled displejem, se pokusím přijít s menším srovnáním.