Přeskočit na hlavní obsah

TURISTIKA V OKOLÍ RYCHLEBSKÝCH STEZEK

» Rychlebské hory jsou horský masiv na severovýchodě České republiky, na hranici s Polskem. Mezi zdejší zajímavostmi patří Sedm skal, Píšťala, lom Rampa, Hradisko (Kaltenštejn), rozhledna na vrcholu Špičáku a další.
Po posledních návštěvách Jeseníků jsme s přáteli tentokrát navštívili Rychlebské hory, kousek od obce Černá Vodakde se nachází také základna Rychlebských stezek.
Oproti Jeseníkům, rozdíl v krajině spočívá v tom, že Jeseníky jsou větší a mají více lesů, zatímco Rychlebské hory jsou menší a mají více skalních útvarů.
Všechny naše letošní turistické výlety směřují k návštěvám 20 turistických míst Vrchařské koruny Jesenicka, což také platí pro dnešní náš výlet.

Od základny Rychlebských stezek jsme za chvíli u skalního útvaru Sedm skal. Jde sice o nevelké skály, přičemž počet těchto skal nejde přímo určit. Každopádně jde o seskupení skal a skalek různých tvarů, které vytváří miniaturní skalní městečko.
Podle lezeckého průvodce jde o skupinu tří skalních věžiček a několika balvanů z hrubozrné žuly.
Skály jsou seskupeny zhruba do dvou celků, větší východní i s většími útvary a bloky a poněkud menší skupinku západní. Skupiny skalek odděluje mělké sedélko v rozpětí cca 20–30 m. Skály jsou v průměru 3–4 m vysoké, nejvyšší dosahuje výšky kolem 8 metrů.
Tam kde se ledovec už těsně přimykal k vyšším vrcholům dnešních Rychlebských hor přímo ostrovní hory nezanechal, ale nějaké skály obnažil. K takovým patří i skupina Sedmi skal na úpatí Jestřábího vrchu u Černé Vody.
Od Sedmi skal se otáčíme směrem na západ. Po tání je přes naší cestu trochu více vody, ale ne zas tolik aby nám zabránila v další naší cestě.
Cestou k další skalnatému útvaru, se ze zvědavosti odkloníme pár metrů od cesty....
Při výstupu na zalesněný kopec, kde se nachází skalnatý útvar Píšťala, míjíme správnou stopu a nahoru se tak dostáváme po jiné vyšlapané cestičce.
Přírodní památka Píšťala je rozpukaný žulový skalní blok vysoký cca 10 metrů. Ve skalních útvarech jsou vyvinuty pozoruhodné tvary jako skalní mísy, křesla a výklenky, jejichž vznik je podmíněn erozním účinkem dešťové vody a kulovitou odlučností žuly.
Z Píštaly scházíme k zatopenému lomu Rampa, který je známý svou čistou vodou a pěkným okolím, díky čemuž je často navštěvovaným místem pro koupání.
Na jedné straně se přímo z hladiny zvedá téměř hladká, ostrá kolmá stěna, která má v nejvyšším bodě výšku nad hladinou 16,5 m.
Zatopený lom se stal po skončení těžební činnosti, kolem roku 1990, jedním z vyhledávaných rekreačních míst v oblasti obce Černá Voda.
Na zpáteční cestě si ještě vyšlápneme po červené turistické trase na vrcholek Hradisko (425 m.), kde je zřícenina slezského hradu Kaltenštejn (nazývaného také Hradisko a lidově Biskupská čepice). Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka.
Hrad je ze tří stran chráněn strmým kopcem, jižní strana byla zesílena několika hradbami.
Hradba jádra hradu je zachována jen v malém zbytku na severozápadě a zdá se, že byla dva metry silná a asi sedm metrů vysoká. Věž byla zničena výbuchem, ale dodnes je zachována její část do výšky zhruba 20 metrů.
Jedná se o zříceninu rozsáhlého, raně gotického hradu z konce 13. století, vybudovaného odpůrci vratislavského biskupa a pobořeného po r. 1505.
Od té doby hrad nebyl opravován a byl využit jako zdroj stavebního materiálu pro blízký hrad Jánský Vrch.
Z Kaltenštejna pokračujeme zpátky na základnu Rychlebských stezek, kde naše trasa jak začala, tak končí... se společnou fotkou s Trail Hunter. 
► FOTOGALERIE

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Když se snažíme dosáhnout svých sportovních cílů, chceme se cítit odměněni za své úsilí. Odznaky Garmin Connect přinášejí rychlý a snadný způsob, jak sledovat svůj pokrok, získávat body a uznání za své aktivity. Díky bodům můžete soutěžit se svými známými, stoupat v žebříčku a dosahovat vyšších úrovní. Čím více aktivit dokončíte, tím více bodů získáte.  Úrovně odznaků se pohybují od 1 do 10.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE, ODPOJUJE SE BLUETOOTH, HODINKY NEJDOU SPÁROVAT

Jedním z největších problému Garmin je, že doplácí na to, že každý výrobce telefonu, někdy i model má jiné nastavení. Např. některé nastavení automaticky uspávají Connect (a jiné aplikace) a tím pak vaše zařízení, např. hodinky nedostávají potřebné informace z telefonu.

GARMIN FENIX 8 - TIPY 2: MOŽNOSTI BĚHEM AKTIVITY, DOTYKOVÉ OVLÁDÁNÍ, ZKRATKY, METEORADAR

👉 Další tipy na zajímavější funkce a možnosti nastavení. Najdete tu např. jak během aktivity opustit datovou obrazovku, změnit sport, povolit dotykové ovládání jen pro mapu. Nastavit aby se hodinky probouzeli jen dotykem (např. když v práci více roztahujete rukama), nastavení zkratek, představení svítilny včetně nouzového vysílání SOS nebo čtyř vrstev mapy (např. srážky), které se skrývají v doplňku Počasí.