Přeskočit na hlavní obsah

ČERVENOHORSKÉ SEDLO - KAMENNÉ OKO - VOZKA - VŘESOVÁ STUDÁNKA - ČERVENOHORSKÉ SEDLO

Dnešní cesta nás provedla z Červenohorského sedla pod Červenou horu a přes Kamenné oko na sedlo Trojmezí. Na zpáteční cestě na nás čekala Vozka a Vřesová studánka.
ČERVENOHORSKÉ SEDLO - KAMENNÉ OKO - VOZKA - VŘESOVÁ STUDÁNKA - ČERVENOHORSKÉ SEDLO

Před devátou parkujeme na Červenorském sedle, odkud vyrážíme po červené turistické trase, kolem památníku obětem hor.
Od rozcestí Bílý sloup vedou naše kroky po žluté turistické trasy po hřebenu Sněžné kotliny, který nabízí krásné výhledy na Praděd nebo do údolí ve směru na Jeseník.
Cesta po hřebeni není zrovna příjemná, na zmrzlém sněhu párkrát uklouzneme. Teď by se nám nesmeky nad lavinovým polem hodily. Ale znáte to, když je nepotřebujete tak si je vezmete a naopak.
V místních stržích se před pár lety držel sníh až do pozdního jara. Odtud pochází název Sněžná kotlina.      
Na chvíli se zastavujeme na vyhlídkovém místě nad Vřesovou studánkou, odkud lze také sejít ke studánce.
Ve větru, který je zde na hřebeni dost znát, pokračujeme dál po žluté turistické trase.
Sněžná kotlina je pozůstatek ledovcového kotle z doby pleistocénu (před 2,5 milionem let). Jeho dnešní podobu utvářela eroze svahových ledovců, mrazové zvětrávání a posun svrchních půdních horizontů po zmrzlém povrchu. 
Z celého hřebene jsou pěkné výhledy do okolí.
O kousek dál jsme u zajímavého skalního útvaru Kamenné oko (1 333 m.). Odkud tento název pochází asi uhádnete snadno :).
Místo nabízí krásné výhledy přes Sněžnou kotlinu na nejvyšší horu Jeseníků - Praděd. Západním směrem je zase pěkný výhled na Vozku a Keprník.
Z hřebenu scházíme k Sedlu pod Vřesovkou.
Od sedla stoupáme k rozcestí Trojmezí. Původně jsme chtěli pokračovat na Keprník, ale nakonec jsme se rozhodli, že se vydáme na cestu zpátky na sedlo přes Vozku.

Vozka (1377 m.) je osmý nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku, ležící mezi Červenohorským a Ramzovským sedlem. Je součástí národní přírodní rezervace Šerák-Keprník a z přírodního hlediska jde o velmi cennou lokalitu.
Takřka od všech míst naší dnešní trasy je vidět Červenohorské sedlo s Pradědem.
Od Vozky scházíme po zelené turistické trase na sedlo pod Vřesovkou.
Od rozcestí nás čeká poslední stoupání k Vřesové studánce.

Vřesová studánka je pramen a obecněji stejnojmenná lokalita. Dříve zde stála horská chata, dnes nad pramenem stojí kamenná kaple.
VIDEO - od Vřesové studánky.
Na posledních 3,5 km na nás čeká sestup zpátky na Červenohorské sedlo, kdy ztratíme výšku o cca 280 m.
> STATISTIKA
Vzdálenost: 14,5 Km
Nastoupáno/sestoupáno: 630 m.
Čas pohybu: 3:10 hod. (RWGPS) / 3:52 (Strava)
Průměrné tempo pohybu: 12:47 /km  (RWGPS) / 15:44 /km (Strava)
Celkový čas: 5:15 hod.
Průměrné tempo: 21:22 / km (RWGPS)
Možnost občerstvení: Červenohorské sedlo

> FOTOGALERIE

> TRASA

> MAPA
> VÝŠKOVÝ PROFIL

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Když se snažíme dosáhnout svých sportovních cílů, chceme se cítit odměněni za své úsilí. Odznaky Garmin Connect přinášejí rychlý a snadný způsob, jak sledovat svůj pokrok, získávat body a uznání za své aktivity. Díky bodům můžete soutěžit se svými známými, stoupat v žebříčku a dosahovat vyšších úrovní. Čím více aktivit dokončíte, tím více bodů získáte.  Úrovně odznaků se pohybují od 1 do 10.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE, ODPOJUJE SE BLUETOOTH, HODINKY NEJDOU SPÁROVAT

Jedním z největších problému Garmin je, že doplácí na to, že každý výrobce telefonu, někdy i model má jiné nastavení. Např. některé nastavení automaticky uspávají Connect (a jiné aplikace) a tím pak vaše zařízení, např. hodinky nedostávají potřebné informace z telefonu.

ROZDÍLY MEZI: GARMIN FENIX 8 & EPIX 2 PRO & FENIX E. JAKÉ AMOLED HODINKY VYBRAT ?

⌚ Hlavní vlajkovou lodí Garmin je nyní Fenix 8 Amoled, který postupně více a více poráží verze s MIP ( transflektivním)  displejem. Fenix 8 Amoled, není nejlevnější, přesto si najde mnoho příznivců. Pro ty, kteří hledají jinou variantu s Amoled displejem, se pokusím přijít s menším srovnáním.