Přeskočit na hlavní obsah

HORNÍ LIPOVÁ - SMRK (HRANIČNÍK) - BROUSEK - LESNÍ BAR - HORNÍ LIPOVÁ

Zimní procházka po Rychlebských horách nás zavedla pod nejvyšší vrchol Rychlebských hor Smrk (1127 m), kamenitý vrchol Brousek, ležící na česko-polským hranicích a nakonec k známému samoobslužnému Lesnímu baru. Začátek a konec jsme měli v Horní Lipové (část obce Lipová-lázně), odkud můžete vyrazit také od stanice vlaku. Lipové (část obce Lipová-lázně).

HORNÍ LIPOVÁ - SMRK (HRANIČNÍK) - BROUSEK - LESNÍ BAR - HORNÍ LIPOVÁ

Po půl desáté parkujeme na posledním parkovišti, hned za železničním viaduktem, nedaleko vlakové zastávky Horní Lipová (582 m), ke kterému přijíždíme od města Jeseník. Na cestu po Rychlebských horách, vyrážíme po modré turistické trase.
Po zpevněné cestě procházíme údolím Dlouhá dolina, kolem pravoslavného chrámu (kostelíku) a současně památníku válečným zajatcům z doby 2. světové války, který zde byl postavený v roce 2014. O chrám se stará spolek Kostelík v horách a bývá otevřený i veřejnosti.
Asi ve 3/4 naší cesty Dlouhou dolinou přicházíme k místu, kde je z potoka svedená voda žlabem do korýtka. V mapách ho najdete pod názvem "Pod památným stromem" (690 m) (Fořtův smrk).
Žlabů, jak si všímáme je zde více.
Od korýtka to máme ještě cca kilometr k rozcestí Dlouhá dolina. Sklon cesty se zvyšuje kolem rozcestí Jesenný potok (723 m), kde se přes mostek dostáváme na druhou stranu řeky.
Rozcestím Dlouhá dolina (875 m) prochází cyklotrasa č. 6208, kterou se můžete vrátit do Horní Lipové přes Lesní bar (c. 6044) nebo pokračovat přes Klínový vrch k česko-polským hranicím.
Neuhýbáme a stoupáme přímo dále po modré turistické trase. Jen cestu vystřídala lesní stezka.
Otevírá se nám první výhled do okolí.
Po žluté turistické cestě, od rozcestí Tři studánky (975m), nás čeká opět cesta po zpevněné lesní cestě.
Kousek pod vrcholem stoupání přicházíme k polootevřenému srubovému přístřešku Útulna Mates (1075 m), kolem kterého vede cyklotrasa č.6044. 
O půl dvanácté jsme na nejvyšším dnešním místě, rozcestí Smrk (Hraničník) (1109 m), u kterého se nachází další nouzový přístřešek. Na zdejším místě je významné rozcestí turistických a běžkařských tras.

Za jméno "Hraničník" vděčí tomu, že se zde nachází historické trojmezí tří historických zemí - Markrabství moravského, Rakouského Slezska a Kladského hrabství. Dnes se zde stýkají hranice Moravy, Slezska a Polska.
Samotný vrchol Smrk (1126 m) se nachází 500 m. od rozcestí, ale nejsou zde žádné výhledy, protože je zalesněn smrkem. Jedná se o nejvyšší vrchol Rychlebských hor, ke kterému se přiblížíme na zpáteční cestě.

Aby jsme si užili aspoň nějaké výhledy, pokračujeme od "Hraničníku" po hřebenové (neznačené) cestě, která vede podél česko-polské hranice.
400 metrů vzdálený vrchol Brousek (1115 m) je nepatrná vyvýšenina vůči okolnímu terénu, nicméně jedná se o třetí nejvyšší vrchol Rychlebských hor. Na polské straně se nachází cedule s polským názvem Brusek a výškou 1124 m.
Díky odlesněné vrcholové části můžete z vrcholku spatřit Králický Sněžník a masiv Šeráku a Keprníku.
  
Pohled z druhé strany.
Od hranic scházíme lesní stezkou na rozcestí Na bahnech (1090 m), kde se nachází prameniště říčky Branná, která je přítokem řeky Morava. Odtud pokračujeme po zelené turistické trase, přes rozcestí Brousek (1080 m). Po cca 250 metrech z ní odbočujeme mimo značené trasy k Solné chatě.
Přicházíme na rozcestí (1120 m), odkud je to cca 50 metrů k vrcholu Smrk. Naše kroky ale vedou opačným směrem. Začínáme scházet z hřebene k rozcestí Nad horním barem (1060 m).

Po cyklotrase č.6044 z rozcestí Nad Horním barem scházíme k samoobslužnému Lesnímu baru (758 m).

Lesní bar je jedním z nejoblíbenějších míst v Rychlebských horách, který se stal zdejším fenoménem. Na začátku baru stojí zdejší lesníci, kteří se rozhodli zpříjemnit cyklistům a turistům namáhavé výlety do zdejších kopců.

Nyní se o lesní bar stará Zuzana Pavlíčková. Tu zde můžete často spatřit, hlavně v sezóně, jak doplňuje zásoby, protože kvůli velkému zájmu turistů bývá lesní bar v obležení.

Samoobslužný Lesní bar je vybaven množstvím posezení, ohništěm a speciálními žlaby, kde je možné osvěžit se pramenitou vodou, či nápoji, které chladí těmito žlaby přitékající studená pramenitá voda. Připravit si zde můžete kávu nebo čaj a k občerstvení jsou zde k dispozici drobné pochutiny.
V zimě se zde dá i ohřát.
A ať je léto nebo zima, opékání špekáčků nebo klobásek nesmí chybět.
Od lesního baru to máme poslední dva kilometry naší dnešní procházky po Rychlebských horách. Začátek je trochu prudší a díky zledovatělému povrchu i nebezpečný, proto scházíme raději opatrně po okraji cesty.
> STATISTIKA
Vzdálenost: 17,5 Km
Nastoupáno/sestoupáno: 670 m.
Čas pohybu: 3:13 hod. (RWGPS) / 4:12 (Strava)
Průměrné tempo pohybu: 10:47 /km (RWGPS) / 14:09 /km (Strava)
Celkový čas: 5:35 hod.
Průměrné tempo: 18:49 / km (RWGPS)
Možnost občerstvení: Lesní bar (Horní Lipová)

> FOTOGALERIE

> VÝŠKOVÝ PROFIL

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Když se snažíme dosáhnout svých sportovních cílů, chceme se cítit odměněni za své úsilí. Odznaky Garmin Connect přinášejí rychlý a snadný způsob, jak sledovat svůj pokrok, získávat body a uznání za své aktivity. Díky bodům můžete soutěžit se svými známými, stoupat v žebříčku a dosahovat vyšších úrovní. Čím více aktivit dokončíte, tím více bodů získáte.  Úrovně odznaků se pohybují od 1 do 10.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE, ODPOJUJE SE BLUETOOTH, HODINKY NEJDOU SPÁROVAT

Jedním z největších problému Garmin je, že doplácí na to, že každý výrobce telefonu, někdy i model má jiné nastavení. Např. některé nastavení automaticky uspávají Connect (a jiné aplikace) a tím pak vaše zařízení, např. hodinky nedostávají potřebné informace z telefonu.

ROZDÍLY MEZI: GARMIN FENIX 8 & EPIX 2 PRO & FENIX E. JAKÉ AMOLED HODINKY VYBRAT ?

⌚ Hlavní vlajkovou lodí Garmin je nyní Fenix 8 Amoled, který postupně více a více poráží verze s MIP ( transflektivním)  displejem. Fenix 8 Amoled, není nejlevnější, přesto si najde mnoho příznivců. Pro ty, kteří hledají jinou variantu s Amoled displejem, se pokusím přijít s menším srovnáním.