Přeskočit na hlavní obsah

GARMIN FENIX 8 - TIPY 6: OZNÁMENÍ, APLIKACE VÝCHOD A ZÁPAD SLUNCE, FÁZE MĚSÍCE

🌞 Jak povolit nebo zrušit oznámením z různých aplikací (Messenger, Instagram, email, Connect,...). Zda je možné na hodinkách zobrazit obrázky posílané přes WhatsApp. V druhé části najdete, čemu může být užitečná aplikace Východ a západ slunce. Např. pro mě, že na výletech budu znát čas nejen západu slunce, ale také soumraku. Nakonec pár vět o doplňku Fáze měsíce a návod na vytvoření nové složky v doplňcích, pokud si chcete vytvořit jejich lepší strukturu a přehlednost.
• TIPY 1:  Move IQ, nastavení, které zlepšují přesnost vzdálenosti a rychlosti, funkce dotykové obrazovky a tlačítek, bezpečnostní a sledovací funkce.
• TIPY 2: Možnosti během aktivity ( např. návrat na úvodní obrazovku, dočasná aktivace dotykové obrazovky, prodloužení výdrže, dotykové ovládání jen pro mapu). Nastavení dotykového ovládání ( např. probuzení obrazovky jen gestem nebo kliknutím na displej). Nastavení zkratek, svítilny, předpověď počasí s meteoradarem.
• TIPY 3: Ranní zpráva.
• TIPY 4: Večerní shrnutí dne a spánkový režim hodinek.
• TIPY 5: Tipy na prodloužení výdrže baterie, systémy napájení a satelitní systémy.

OBSAH
1) POVOLENÍ OZNÁMENÍ APLIKACÍ, JEJICH ZOBRAZENÍ, PŘEČTENÍ A BLOKOVÁNÍ
4) DOPLNĚK FÁZE MĚSÍCE

Na blogu nepoužívám reklamu. Pokud se vám blog líbí nebo vám pomohl, budu rád, když mi koupíte kávu :)

1) POVOLENÍ OZNÁMENÍ APLIKACÍ, JEJICH ZOBRAZENÍ, PŘEČTENÍ A BLOKOVÁNÍ)

• V telefonu pomocí aplikaci Connect (Android) nebo nastavení oznámení (iOS) si můžete nastavit, kterým aplikacím povolíte přístup k zasílání oznámení (např. Messenger, WhatsApp). Oprávnění můžete jak přidávat, tak i odebírat.
 Na hodinkách můžete jen odebírat oprávnění (viz níže). Opětovně povolit oznámení, můžete jen v aplikaci Connect (Android) nebo nastavení oznámení (iOS).
> Nastavení pro iPhone
Přejděte do nastavení oznámení iOS a vyberte oznámení, která se budou zobrazovat na telefonu a na hodinkách.
Poznámka: Všechna oznámení, která povolíte na telefonu iPhone, se zobrazí i na hodinkách.
> Nastavení pro Android: 
» Connect > Více (vpravo dole) > Nastavení > Oznámení > Oznámení aplikace
- Vyberte, kterým aplikacím umožníte posílat oznámení, do vašich hodinek.

> Zobrazení oznámení

» Na úvodní obrazovce můžete zobrazit oznámení, stiskem levého prostředního tlačítka , nebo přejetím prstem dolů .
» Na kterékoliv obrazovce stisknutím a podržením horní části obrazovky a poté přejetí prstem dolů .

> Přečtení oznámení

» Pomocí tlačítek   nebo dotykové ovládání  vyberte oznámení > pravým horním tlačítkem  nebo kliknutím na oznámení  .

> Blokování aplikací

Pokud nechcete dostávat oznámení, např. z některé ze sociálních sítí, aplikace Connect.
» Hodinky: Oznámení > otevřete oznámení pravým vrchním tlačítkem  > Blokovat aplikaci.
Opětovně můžete povolit přístup k posílání oznámení v aplikaci Connect (Android) nebo nastavení oznámení (iOS)(viz výše).

> Reakce na oznámení 

Pokud máte iOS, tak si můžete oznámení jen přečíst. Výhodu mají uživatelé telefonů s Androidem, kde lze podle oznámení, různě reagovat, např.
• Zrušit, blokovat aplikaci, odpovědět (podle přednastavených zpráv), asistent v telefonu, to se mi líbí, označit jako přečtené, archivovat, smazat.

2) ZOBRAZENÍ OBRÁZKŮ NA HODINKÁCH Z WHATSAPP

 » Obrázek se na vašich hodinkách objeví, jen pokud ho odesílatel posílá ze zařízení (telefonu), které má starší verzí OS Android (9 a nižší). Ta umožňuje posílání oznámení z aplikace WhatsApp přes vyskakovací okno (např. Messenger to neumožňuje).
» Google vyskakovací okna, ale nepovažuje za bezpečné a na zařízeních Android verze 10 a vyšší je už nepodporuje. Tím fotky na svých hodinkách již nezobrazíte.
» Pokud se vám fotky v hodinkách nezobrazují bude to tím, že odesílatel:
A) Nemá povolené oznámení ve vyskakovacím okně.
B) Má novější verzi Androidu na svém zařízení. V nastavení bude mít napsané, že oznámení ve vyskakovacím okně už není k dispozici.
» Nastavení si odesílatel může zkontrolovat:  aplikace WhatsApp  přes tři tečky v pravém horním rohu → Nastavení → Oznámení.

3) APLIKACE VÝCHOD A ZÁPAD SLUNCE

Aplikaci můžete ocenit např. při delších výletech. Budete mít přehled, např. jednak v jakou dobu slunce zapadne, ale také budete vědět čas soumraku, nautického soumraku a astronomického soumraku. Tedy doby, kdy už bude velmi málo vidět nebo kdy ztmavne i obloha (více níže).
» Stiskněte pravé horní tlačítko tlačítko   > Pod složkou Aktivity najdete aplikace > Tlačítky   nebo dotekem  procházejte aplikace > Východ a západ slunce.
> První obrazovka poskytuje časové informace o východu a západu slunce, úsvitu a soumraku. Na kruhových hodinách je žlutou barvou znázorněný den a modrou noc.
> Na druhé obrazovce vidíte mapu zobrazující vzájemnou polohu slunce vůči vám. Šipka zobrazuje vaší polohu a směr vašeho pohledu.
> Třetí obrazovka nabízí grafické znázornění pohybu slunce ve dne. Jak vysoko se bude pohybovat a v které pozici a výšce je. 
Na grafu se nachází:
» Výška slunce ve stupních, která se mění od 16,5° (zimní slunovrat) do 63,5° (letní slunovrat).
» Aktuální informace o denní době, východu a západu slunce.
» Zbývajícím světle dne a úhlu nad/pod obzorem
> Na čtvrté a poslední obrazovce najdete kromě délky dne, podrobnosti o astronomickém a nautickém svítání a soumraku.
Poznámka: 
• Nautické svítání a soumrak je období, kdy Slunce je v rozmezí od 6 do 12° pod obzorem. Je to doba, kdy jsou světelné podmínky již špatné. Rozeznáváme pouze obrysy předmětů, na obloze je vidět většina jasných hvězd.
• Astronomický úsvit a soumrak je okamžik, kdy Slunce je 18 stupňů pod obzorem. Období mezi astronomickým soumrakem a svítáním se nazývá astronomická noc. Je to období, kdy ztmavne obloha a jsou prostým okem pozorovatelné i ty nejslabší hvězdy.
Pokud budete chtít znát informace pro jiné dny nebo polohu, stačí přes pravé horní tlačítko nebo kliknutím na pravý horní roh, změnit datum, polohu.  
Najdete tu také možnost nechat si posílat upozornění na západ slunce, východ slunce nebo v každou hodinu. 

4) DOPLNĚK FÁZE MĚSÍCE

Mezi stručnými doplňky najdete také fáze měsíce. 
» Zobrazuje časy východu a západu měsíce a fázi měsíce, v závislosti na vaší poloze.
> Kde ho najdete
» Stisknutím levého dolního tlačítka  nebo pomocí dotyku  se vám zobrazí "Doplňky", mezi kterými hledejte doplněk Fáze měsíce. Ten poznáte podle toho, že je zde napsané kdy vyjde/zapadne měsíc a v jaké fázi je.
> Přidání doplňkuPokud ho nevidíte v nabídce mezi ostatními doplňky
» Na spodní straně doplňku > Upravit > na spodní straně > Přidat > a vyberte doplněk Fáze měsíce.
> Procházení jednotlivými dny
» Pomocí tlačítek   můžete procházet jednotlivými dny, jak dopředu, tak i nazpět.
> Změna polohy
» Stisknutím pravého horního tlačítka můžete změnit polohu. V nabídce je aktuální pozice, souřadnice, použitím mapy, uložené pozice a vyhledávání měst.

Poznámka: Vliv Měsíce na kvalitu spánku již některé studie potvrdily, ale žádné vědecké důkazy souvislost mezi zdravím a fázemi měsíce nepotvrzují. Tak následující informace o vlivu Měsíce berte jen jako lidové mýty. 
Oběh Měsíce kolem Země, trvá v průměru 29,5 dní. Jak Měsíc přibývá, množství osvětleného povrchu, jak je vidět ze Země, roste a naopak, měsíční fáze postupují přes:

 Nov (Novoluní): Měsíc se nachází mezi Sluncem a Zemí a je k ní proto přivrácen neosvětlenou stranou (není vidět).
» V novoluní metabolismus pracuje rychleji než jindy a nejvíce ovlivňuje naší mysl.
Dorůstající srpek: Viditelný pozdě ráno až po setmění. 
» Jak Měsíc dorůstá, všechno, co tělu dodáváte, ho posiluje, roste i vaše energie. Čím víc Měsíc dorůstá, tím hůř se ale hojí rány. Prádlo se hůř vypere, práce nejde tolik od ruky.
První čtvrt: Viditelný odpoledne a v brzké noci.
Dorůstající měsíc: Fáze, kdy zdánlivý tvar Měsíce houstne. Viditelný pozdě odpoledne a většinu noci.
Úplněk: Měsíc se nachází na opačné straně než Slunce a k Zemi je přivrácen osvětlenou stranou. Je viditelný od západu do východu slunce (celou noc).
» Při úplňku pociťujeme více podrážděnost a nervozitu. U citlivějších jedinců nepříznivě ovlivňuje spánek a jeho kvalitu. Doporučuje se co nejvíce zatemněná místnost. Na druhé straně roste více hub a plodnost žen (rodí se více chlapců).
 Couvající měsíc: viditelný většinu noci a časného rána.
» Ubývající Měsíc nabízí čas pro regeneraci, domácí práce a léčbu všeho druhu. Pohyb a další vydávání energie by měli být pro vás snadnější. 
Poslední čtvrt: Po úplňku před novem. Viditelný pozdě večer a ráno.
Couvající srpek: Viditelný před úsvitem do časného odpoledne.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Když se snažíme dosáhnout svých sportovních cílů, chceme se cítit odměněni za své úsilí. Odznaky Garmin Connect přinášejí rychlý a snadný způsob, jak sledovat svůj pokrok, získávat body a uznání za své aktivity. Díky bodům můžete soutěžit se svými známými, stoupat v žebříčku a dosahovat vyšších úrovní. Čím více aktivit dokončíte, tím více bodů získáte.  Úrovně odznaků se pohybují od 1 do 10.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE, ODPOJUJE SE BLUETOOTH, HODINKY NEJDOU SPÁROVAT

Jedním z největších problému Garmin je, že doplácí na to, že každý výrobce telefonu, někdy i model má jiné nastavení. Např. některé nastavení automaticky uspávají Connect (a jiné aplikace) a tím pak vaše zařízení, např. hodinky nedostávají potřebné informace z telefonu.

GARMIN FENIX 8 - TIPY 2 (FUNKCE, NASTAVENÍ)

👉 Další tipy na zajímavější funkce a možnosti nastavení. Najdete tu např. jak během aktivity opustit datovou obrazovku, změnit sport, povolit dotykové ovládání jen pro mapu. Nastavit aby se hodinky probouzeli jen dotykem (např. když v práci více roztahujete rukama), nastavení zkratek, představení svítilny včetně nouzového vysílání SOS nebo čtyř vrstev mapy (např. srážky), které se skrývají v doplňku Počasí.